امروز:
پنج شنبه 27 مهر 1396
بازدید :
1366
برنامه فرماندار مکه نسبت به زائران
قثم بن عباس، پسر عموي امام علي ـ عليه السلام ـ بود و شخصي لايق و متعهد به شمار مي آمد[1] و از طرف امام، فرماندار و حاکم مکه بود. امام علي ـ عليه السلام ـ براي او نامه اي نوشت و در ضمن آن در مورد برپايي موسم حج و احترام نسبت به زائران بيت الله الحرام، تذکراتي داد و دستور العمل و برنامه اي را به او ارائه نمود تا نسبت به مهمانان خدا، در مکه رعايت کند که اين ارشاد و تذکر امام علي ـ عليه السلام ـ در ده ماده زير خلاصه مي شود.
1. حج را براي مردم به پاي دار و راهنماي آنها در اجراي اعمال صحيح باش!
2. ايّام الله (روزهاي بزرگ خدا) را به ياد آنها بياور و خاطره آن روزها را تجديد کن.
3. صبح و عصر براي رسيدگي به امور و مشکلات زائران آماده باش و براي اين کار وقت لازم را صرف کن.
4. به پرسش هاي حاجيان توجه کن و پاسخ بده.
5. ناآگاهان را آگاه کن.
6. با دانشمندانِ (زائران) جلسه تشکيل بده و با آنها (در شئون مسلمين) مذاکره کن.
7. خودت در ميان آنها باش، نه اين که بين خود و آنها واسطه و سفير قرار دهي و يا در پشت پرده ها (و درهاي بسته) با آنها تماس بگيري.
8. آنها را که با تو کار دارند، از ملاقات با خود محروم مکن، چرا که اگر در آغاز آنها را از در خانه ات رد کني، بعداً نمي تواني مشکلات آنها را جبران کني.
9. در مورد اموال عمومي و بيت المال، دقت کن و آن را در راه گرسنگان و عيالمندان و مستضعفان به طور صحيح مصرف کن و اضافه آن را نزد ما بفرست، تا آن را بين افراد اينجا تقسيم نماييم.
10. به اهل مکه فرمان بده از کساني که در اين شهر سکونت مي کنند، اجاره بها نگيرند، زيرا خداوند (در آيه 25 سوره حج مي فرمايد: «سواءً العاکف فيه و الباد؛ در اين سرزمين کساني که از بيرون مي آيند و يا ساکن مکه اند مساوي مي باشند».
«عاکف» کسي است که در آنجا سکونت دارد و «بادي» کسي است که از نقاط ديگر براي انجام مراسم حج، به مکه مي آيد.
«و وفقّنا الله و ايّاکم لمحابّه؛ خداوند ما و شما را توفيق انجام کارهاي نيک در اين سرزمين، عنايت فرمايد».[2]
به راستي با توجه به اين برنامه ده ماده اي که غالباً مربوط به امور سياسي و اقتصادي است و همه موارد اين برنامه به خاطر رفاه و امنيت و رشد فرهنگي و سياسي زائران مي باشد، مي توان مراسم حج را با چند عبادت خشک، به پايان رساند؟! و آيا نبايد به فکر کنگره اي سالم و اطمينان بخش و جامع، از طرف علماي متعهد اسلام براي اداره مراسم حج در مکه و حفظ قداست و حرمت اين حرم مقدس بود؟!

[1]. در داستان 92، شرحي از وي خاطر نشان گرديد.
[2]. نگاه کنيد به نامه 67 نهج البلاغه.
محمد محمدي اشتهاردي - داستان هاي نهج البلاغه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :