امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
1654
پاسخ کوبنده علي (ع)
افراد سرشناس مانند: طلحه، زبير، سعيد ابن عاص، وليد بن عتبه، و عبد الله بن عمر و ... از اين که امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ بيت المال را به طور مساوي، تقسيم مي کند، و فرقي بين افراد نمي گذارد، سخت ناراحت بودند، آن ها که در صف اول بيعت کنندگان بودند و با شور و شوق فراوان با امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ بيعت کردند، وقتي مشاهده کردند که نمي توانند از وجود علي ـ عليه السلام ـ سوء استفاده نمايند، جلسات سرّي تشکيل دادند، و تصميم بر مخالفت با علي ـ عليه السلام ـ گرفتند، حتي تصميم بر قيام مسلّحانه گرفته و به خيال خام خود خواستند علي ـ عليه السلام ـ را با زور و جنجال، تسليم هوس هاي خود نمايند.
کار به جائي رسيد که حتّي ياران نزديک و دلسوز علي ـ عليه السلام ـ مانند عمّار ياسر و ابو الهيثم تيهان و ... که از اوضاع اطلاع داشتند به حضور علي ـ عليه السلام ـ آمده و به عرض رساندند که: «موقتاً، انعطاف نشان دهد، و براي سران قوم امتيازي قائل شود، و اجازه داده شود تا فرمانداراني که بر سر کار هستند، هر چند شايسته نيستند، مدتي بر سر کار باقي بمانند، و به اصطلاح حقّ السکوت به آن ها داده شود، تا پايه هاي حکومت علي ـ عليه السلام ـ تثبيت گردد، و پس از آن که فرصتي بدست آمد آنگاه با آن ها بر اساس حق، رفتار شود».
امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ در پاسخ آن ها سخني فرمود که به عنوان يک خطبه در نهج البلاغه آمده است[1] فرمود: «اتأمروني ان اطلب النّصر بالجور فيمن وليت عليه، و الله لا اطور به ما سمر سمير وما ام نجم في السماء نجما و لو کان المال لي لسوّيت بينهم فکيف و انما المال مال الله...؛ آيا به من دستور مي دهيد که به آنان که تحت فرمانروائي من هستند ستم کنم، تا ياراني به گرد خود آورم، به خدا سوگند تا دنيا وجود دارد و تا ستاره اي دنبال ستاره ديگر حرکت مي کند، اين کار را نخواهم کرد. اگر مال از آن خودم بود، آن را به طور مساوي تقسيم مي کردم، چه رسد به اين که مال، مال خدا است».
آگاه باشيد که بخشيدن مال در جاي ناروا، اسراف و بيهوده نمودن آن است، و اين گونه بخشش، بخشنده را در دنيا بالا مي برد، ولي در روز رستاخيز به پائين مي کشد، و در پيش مردم او را محترم مي کند، ولي او را در پيشگاه خدا خوار مي گرداند... .

[1] . نهج البلاغه، خطبه 126، بيت المال در نهج البلاغه، ص 50 ـ 51.
محمد محمدي اشتهاردي - داستان هاي نهج البلاغه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :