امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
1121
ستايش يار باوفا و دلاور!
مالک اشتر از ياران مخلص و شجاع و پاک علي ـ عليه السلام ـ بود، تا آن جا که علي ـ عليه السلام ـ گاهي به يارانش مي فرمود: «کاش در ميان شما دو نفر مثل مالک اشتر داشتم». و «مالک همان گونه بود که من براي پيامبر(ص) بودم».[1]
امام علي(ع) در يکي از گفتارهاي خود در شأن اين قهرمان و اين دلاور جوانمرد، مي فرمايد:
خداوند به او خير دهد که کژيها را راست کرد و به درمان بيماري ها پرداخت، سنت را به پا داشت و آشوب را پشت سر گذاشت و از آزمايشات پذيرفته شد و با جامه اي پاک و با عيبي اندک با اين جهان وداع کرد، به سعادت زندگي دست يافت، و از زشتي آن آزاد شد، مسئوليت خود را در پيشگاه خدا به خوبي انجام داد، و آن گونه که سزاوار بود از نافرماني خدا ترسيد.
او رفت ولي مردم را بر سر چند راه باقي گذارد، و آنها در نبود او در گرداب سرگرداني فرو رفتند.[2]
مالک اشتر که از طرف امام علي ـ عليه السلام ـ استاندار مصر شده بود، در مسير راه به سوي مصر، توسط يکي از مزدوران مخفي و عامل نفوذي معاويه، به وسيله عسل زهرآلود مسموم شده و به شهادت رسيد، وقتي که خبر شهادت آن بزرگمرد به علي ـ عليه السلام ـ رسيد، فرمود:
«مالک و ما مالک و الله لو کان جبلاً لکان فنداً و لو کان حجراً لکان صلداً لا يرتقيه الحافر، ولا يوفي عليه الطائر؛ به راستي مالک؟! مالک (اشتر) چه کسي بود؟ سوگند به خدا اگرکوه بود، کوهي تنها و رفيع بود، و اگر سنگ بود، چنان سنگ خارا و بلندي بود که پاي هيچ ره نوردي به دامنش نمي رسيد، و هيچ مرغ بلند پروازي نمي توانست، بر قله سر به فلک کشيده او پر کشد».[3]

[1]. شرح نهج البلاغه خويي، ج14، ص374.
[2]. نگاه کنيد به خطبه 228 نهج البلاغه، در نهج البلاغه صبحي صالح، و شرح قطب راوندي، اين خطبه به عنوان «سخن علي ـ عليه السلام ـ اشاره به يکي از اصحابش» نقل شده، که به گفته علامه خويي بعيد نيست که منظور «مالک اشتر» باشد، چنان که امام در موارد متعددي او را اين گونه بلکه بالاتر ستوده است. (شرح نهج خويي، ج14، ص374.
[3]. نهج البلاغه، حکمت 443 و نامه 13.
محمد محمدي اشتهاردي - داستان هاي نهج البلاغه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :