امروز:
جمعه 28 مهر 1396
بازدید :
1031
سخني از شهيد محراب، در بستر شهادت
ابن ملجم، آن تروريست سنگدل و آن دزد آئين و مقدس نماي بدتر از ميرغضب هاي ديکتاتورهاي تاريخ، سحرگاه 19 رمضان سال 40 هجري، ضربتي جانکاه بر فرق مبارک امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ وارد ساخت، خون از سر شکافته شده علي ـ عليه السلام ـ محراب نماز را گلگون ساخت. امام را به منزل بردند و بستري گرديد، و در سفر شهادت و ديدار دوست قرار گرفت.
بستگان و بعضي از ياران، اطراف بسترش را گرفته بودند، سيماي قهرمان قهرمانان را مي ديدند که اينک رنگين شده و غمگين از بي وفايي روزگار به نظر مي رسد، و خيلي چيزهاي ديگر در آن چهره ديده مي شود.
منتظر بودند، باز از او سخن بشنوند نصيحت او را به دل بسپرند و آخرين گفتار را از او بياموزند.
او دو لب همچون دو برگ گل سرخ خود را باز کرد و نخستين سفارشش اين بود: «هرگز براي خداوند، شريک و همتا نگيريد و هرگز سنت پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ را تباه نسازيد و اين دو ستون (توحيد و سنت) را استوار داريد و اين دو چراغ را روشن نگه داريد و پس از انجام اين کارها، از هيچ سرزنشي نهراسيد».
امام لحظاتي تأمل کردند و ديگر بار فرمودند:
«من ديروز در کنار شما بودم، و امروز وجودم باعث عبرت و پند شما شده و فردا از شما جدا مي شوم... در زندگي عفو و بخشش داشته باشيد، آيا دوست نداريد خدا شما را بيامرزد، الا تحبّون ان يغفر الله لکم؛[1] سوگند به خدا، چيزي از نشانه هاي مرگ به من روي نياورده که من آن را نپسندم و آغاز آن آشکار نشده که من آن را زشت بدانم».
«و ما کنت الا کقارب و ردّ و طالبٍ وجد (و ما عند الله خير للأبرار)؛[2] علاقه من به مرگ همانند علاقه کسي است که شب هنگام در جستجوي آب باشد و ناگهان به آن برسد و يا مانند علاقه کسي که گمشده خود را پيدا کند و آن چه در پيشگاه خدا است براي نيکان برتر است».[3]
مرگ اگر مرد است گو نزد من آي تا در آغوشش بگيريم تنگ تنگ
من ز او عمري ستانم جاودان او زمن دلقي ستاند رنگ رنگ
آري اين بود آخرين سخن از اولين شهيد محراب، در تاريخ اسلام که محرابيان را به شور و وجد و نشاط در مي آورد.
پشت دوست را قوي مي کند، و کمر دشمن را مي شکند.

[1]. جمله اي از آيه 22 نور.
[2]. فراز آخر، جمله آخر آيه 198 آل عمران است.
[3]. نگاه کنيد به نامه 23 نهج البلاغه.
محمد محمدي اشتهاردي - داستان هاي نهج البلاغه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :