امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
858
آداب ایثار چیست؟

ايثار: ايثار در لغت، يعني قوت لازم را به ديگري بخشيدن، مقدم داشتن ديگران و ترجيح دادن آنان برخود در كلّ امور.[1]

آداب ايثار:
1. ايثارگران بي‌توقّع: ايثارگر از كسي كه براي او ايثار كرد، هيچ اجر و مزدي نمي‌خواهد، حتي توقع ندارد آن فرد يا جامعه از ايثار او تشكر كنند؛ براي اينكه ايثارگر براي رضاي خدا ايثاركرده است. انما نطعمكم لوجه الله لا نُريدُ منكُم جزاءً و لا شكوراً.[2]
2. جايگاه ايثار: ايثار بايد در مسير طاعت خداوند و رفع نيازمنديهاي مؤمنان باشد و الّا ايثار نيست. حضرت علي ـ عليه السّلام ـ در اين باره فرمود: عامل سائر الناس بالانصاف و عامل المؤمنين بالايثار؛[3] در روابط و تعامل با ملل دنيا بايد از روي انصاف باشد و نبايد به آنها ظلم كرد، اما نسبت به مؤمنين و مسلمان با ايثار رفتار كنيد.
3. اعتدال در ايثار: اسلام دين اعتدال و وسط است كه به پيروان خود توصيه و امر مي‌كند كه ميانه‌روي را رعايت كنند. اعتدال، يك قانون عامي است كه در تمام شئون زندگي، اعم از فردي و اجتماعي، دنيوي و اخروي جاري مي‌شود كه از آن جمله ايثار است. مسلمان در ايثار كردن به ديگران، بايد اعتدال و ميانه‌روي را رعايت كند، ايثار نبايد موجب مشكلات و اختلال در زندگي ايثارگر، يا خانوادة او شود، نه افراط و نه تفريط.
4. شرط تحقق ايثار: انسان زماني موفق به ايثار مي‌شود كه:
1. تسلط كامل بر نفس پيدا كند، تا بتواند ديگران را بر خود مقدم بدارد.
2. علاقه و دلسبتگي به امور دنيوي را قطع يا كم كند.
3. جهت ايجاد انگيزه براي انجام ايثار،‌با فضيلت و اجر و ثواب ايثار و مقام ايثارگر در قرآن و احاديث آشنا شود.
4. ايثارگران واقعي تاريخ از جمله پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ و امامان معصوم ـ عليهم السّلام ـ به ويژه حضرت علي ـ عليه السّلام ـ را الگوي خود قرار دهد.

پي نوشت ها:
[1] . معين، محمد، فرهنگ معين، چاپ هفتم، تهران، نشر سپهر، ج 1، ص 412.
[2] . انسان/ 10.
[3] . آمدي، عبدالواحد، غرر الحكم و درر الكلم، نشر دائرة المعارف عثمانيه، ج 1، ص 491.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :