امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
608
لطفاً چند توصيه معنوي و تربيتي براي پيشبرد اهداف زندگي ام بيان كنيد؟

براي پيشبرد اهداف زندگي توجه شما را به نكات ذيل جلب مي كنيم:
الف) معنويت گرا باشيد: در عصر حاضر بيشتر از همه زمان‌ها ثابت شده‌است كه انسان هايي كه در زندگي هدفمند هستند و داراي باورهاي ديني و مذهبي هستند از لحاظ رواني و روحي آسايش بيشتري دارند.[1] به همين خاطر روان‌شناسان و روان‌پزشكان خود در عصر فعلي مبلّغ دين خدا شده‌اند و از مردم مي‌خواهند كه با رعايت اصول و ارزش‌هاي ديني آسايش خود، خانواده آينده و جامعة خود را بيمه كنيد. آنها اعلام مي‌دارند كه بسياري از مشكلات رواني، اختلافات خانوادگي (نزاع، طلاق، ناسازگاري، فرار دختران از منزل...) ناشي از بحران و فقر معنويت است. پس شما با توجه به دستورات دين (اصول دين، فروع دين و اخلاق) زندگي خودت را پويا، با نشاط گردان و از عواقب شوم سستي در ارزشها در امان باش.[2]
ب) پيوسته خدا را در نظر داشته باشيد: براي اين منظور به مسائل زير توجه كنيد:
1. نعمت هاي خدا را مورد تأمل و دقت قرار دهيد.
«برگ درختان سبز در نظر هوشيار
هر ورقش دفتري است معرفت كردگار»
2. دوستي انتخاب كنيد كه شما را به ياد خدا اندازد سخنانش به علم شما بيفزايد و عملش شما را به ياد آخرت بيندازد.
3. هر روز با قرآن انس داشته باشيد اگرچه روزي يك يا چند آيه بخوانيد. كم بخوانيد ولی پيوسته بخوانيد كه اين كار استمرار بيشتري دارد.
4. هر جا اشتباهي كرديد سريع باز گرديد و نگويد دير شد.  نگذاريد عادات بد در وجودتان ريشه بدواند.
5. دعا جزء برنامه روزانه تان باشد(كم ولي هر روز) كه باعث سلامت روحي، نشاط، تحرك و اميدواري مي‌گردد.
6. به نماز اول وقت اهميت بدهيد چون باعث جلوگيري از زشتي ها مي‌شود.اگر نماز قبول حق شود همة اعمال انسان قبول مي‌شود و اگر ردّ شود همه اعمال ردّ مي شود.  
ج) الگو داشته باشد: به حرف ديگران كه در مورد شما چه قضاوتي مي كنند زياد اهميت ندهيد (البته اگر خلاف حق بگويند) بهترين زنان در جهان حضرت فاطمه ـ سلام الله عليها ـ را الگوي خودتان قرار دهيد. خشنودي ايشان را با هيچ چيز عوض نكنيد چه زنان و دختراني كه بخاطر لذت چند روز خود از شفاعت ايشان خود را دور مي كنند. (در صفات خوب، اخلاق، درس خواندن و تعادل، از الگوهاي ديني و سالم در زندگي تان استفاده كنيد.)
د) مهربان باشد: نسبت به كساني كه از مسير منحرف شده‌اند مهربان باشيد، خداي ناكرده نسبت به آنها مغرور نباشيد، از روي محبت با دوستان هم سن خود كه اشتباه مي‌روند سخن بگويد.
هـ ) برنامه ريزي: براي تفريح، ورزش، مطالعه، عبادت، كار خود برنامه داشته باشيد و در هيچ كدام زياده روي نكنيد كه از ديگري باز مي‌مانيد. مثلاً اگر برنامه مطالعه‌تان را اشتباهآً آخر شب بگذاريد در برنامه ريزي موفق نبوده‌يد. چون آخر شب خسته شده‌ايد و ذهن‌تان كشش خوبي براي گرفتن مطالب ندارد. (ساعات شبانه روز خود را چهار قسمت كنيد عبادت، كار و تلاش، معاشرت با نزديكان، بهره برداري از لذت هاي مشروع و حلال).[3]
و) رضايت پدر و مادر: بسياري از بزرگان و دانشمندان ما يكي از عوامل موفقيت خود را احترام زياد به پدر و مادر مي دانند؛ چرا كه خداوند در قرآن شريف پس از دعوت به يگانه پرستي احترام به والدين را مطرح ساخته است.[4] از آنها بخواهيد براي شما و آيندة شما دعا كنند.
ز) تجربه: از مشورت در زندگي غافل نشويد، در هر امر مهمي كه برايتان پيش مي آيد (مثل انتخاب رشته تحصيلي، انتخاب دوست، انتخاب مرجع تقليد، انتخاب پزشك و...) از متخصصان همان رشته نظرخواهي بكنيد. به نصيحت هاي پدر و مادرتان گوش كنيد و مطمئن باشيد كه هيچ كس از پدر و مادرتان نسبت به شما دلسوزتر نيست، البته پس از خداوند مهربان.
ج) مطالعة روشمند: در مطالعه كردن به نكات زير توجه كنيد.
1. در كلاس كاملاً به نكاتي كه استاد يا معلمتان مي گويد تمركز داشته باشيد؛ براي اين كار لازم است دفتري جداگانه براي هر درسي برداريد ونكات مهم و كليدي را در اثناء تدريس او ياد داشت كنيد.
2. نكات، لغات، واژه هاي مبهم درس را از معلمانت بپرسيد.
3. اگر ممكن است درس‌هاي‌تان را با يكي از بهترين دوستان بحث كنيد. (يعني گاهي شما درس را براي او توضيح دهيد، گاهي دوست‌تان) از نظر روان شناسي ثابت شده است كه اين روش مطالعه باعث ماندگار شدن مطالب در ذهن مي شود.
4. در مورد شيوة مطالعه از كتاب هاي كمكي استفاده كنيد.
ط) خواهرم اين شعر را روي دفترتان بنويسد:
«اي زن به تو از فاطمه اين گونه خطاب است
ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است»
ي) هشيار باشيد: اگر دوستاني داريد كه اشتباه مي‌روند و سخنان محبت‌آميز و خيرخواهانه شما را نمي‌پذيرند و از مسير خدا خارج مي‌شوند قطع رابطه كنيد.
ك) در دفتري صفات زشت خودت را بنويسيد (آنهايي كه خودتان سراغ داريد يا آنهايي را كه ديگران از روي خيرخواهي به شما تذكر مي‌دهند) و سعي كنيد با برنامه اي حساب شده آنها را روز به روز كم كنيد واز سوي ديگر صفات مثبت خودتان را (آنهايي كه خود مي‌دانيد يا ديگران مي‌گويند در وجود شما هست) بنويسيد، سعي كنيد كم رنگ نشوند و يا باعث غرور و تكبر شما نسبت به ديگران نشود.با توجه به صفات مثبت به جنگت منفی بروید.
ل) اعتدال: در همه چيز از كندروي و تندروي پرهيز كنيد، كه حضرت علي ـ عليه‎ السلام ـ مي فرمايند:جاهل يا افراط مي كند يا تفريط.
از ديگران (افراد دلسوز) در مورد رفتار و گفتارتان نظرخواهي كنيد و سعي كنيد آنها را به حد اعتدال برسانيد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. يكصد و پنجاه درس زندگي، آيت الله العظمي مكارم شيرازي، ناشر؛ مدرسةالامام علي بن ابيطالب، قم.
2. پرتوي از اسرار نماز، محسن قرائتي، تهران، مركز فرهنگي درسهايي از قرآن.
3. از نگاه تا نگاه، جواد محدثي، قم، انتشارات عصمت.
4. نامه اي به مؤسسه در راه حق، قم، بنويسيد و از آنها درخواست جزوات آن مؤسسه را بكنيد (قم صندوق پستي 137-37185، مؤسسه در راه حق)

پي نوشت ها:
[1] . ويكتور فرانكل، انسان در جستجوي معني، ترجمه اكبر معارفي، دانشگاه تهران، 1380، ص 66.
[2] . ديل كارنگي، آئين زندگي، ترجمه جهانگير افخمي، انتشارات ارمغان، 1376،  ص196.
[3] . محمدي ري شهري، محمد، ميزان الحكمه، قم، دارالحديث، باب مراقبه.
[4] . بقره/83، نساء/36 و...

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :